Rozpoczęcie terapii logopedycznej poprzedza diagnoza logopedyczna i program zajęć, który jest dopasowany do możliwości i potrzeb każdego pacjenta. Zajęcia logopedyczne prowadzone w Gabinecie Neurologopedycznym Sensum w Poznaniu przyjmują formę zabawy. Mali pacjenci najchętniej i najefektywniej uczą się poprzez doświadczanie i zabawę.
Terapia logopedyczna skoncentrowana jest głównie na:
- usprawnianiu pracy mięśni aparatu artykulacyjnego,
- ćwiczeniach oddechowych w zakresie prawidłowego, nosowego toru oddechowego oraz wydłużanie fazy wydechu,
- usuwaniu wad wymowy, takich jak: seplenienienie, rotacyzm, lambdacyzm,
- terapii opóźnionego rozwoju mowy (ORM).
Każdy niepokojący rodzica sygnał warto skonsultować z logopedą. W gabinecie neurologopedycznym Sensum w Poznaniu prowadzone są konsultacje logopedyczne i diagnoza standaryzowanym narzędziem logopedycznym KOLD. Po przeprowadzonej diagnozie logopeda ustala plan terapii i prowadzi terapię logopedyczną.
Skuteczna terapia neurologopedyczna
Terapia neurologopedyczna skierowana jest dla dzieci z trudnościami komunikacyjnymi na skutek uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego (OUN).
W gabinecie pracujemy z dziećmi z:
- afazją dziecięcą,
- wadami genetycznymi, np.: zespół Downa, zespół Angelmana, zespół łamliwego chromosomu X,
- mózgowym porażeniem dziecięcym,
- niepełnosprawnością intelektualną,
- autyzmem.
Terapia neurologopedyczna jest zindywidualizowana i dostosowana do potrzeb i możliwości dziecka. Metody pracy dobierane są na podstawie deficytów, możliwości poznawczych i motorycznych każdego pacjenta.
Korzystamy z metody AAC – alternatywnej i wspomagającej metody komunikacji dla dzieci z trudnościami w komunikacji. Dzięki odpowiednim doborze gestów i symboli możemy komunikować się
z dzieckiem i dać mu narzędzie do poznawania i komentowania otaczającej rzeczywistości.
W trakcie zajęć neurologopedycznych stymulujemy funkcje poznawcze, m.in.: analizę i syntezę słuchową oraz wzrokową, kategoryzację i myślenie przez analogię zgodnie z założeniami Metody Krakowskiej.
Wykonujemy masaż logopedyczny (zewnątrz i wewnątrz jamy ustnej) dzieciom z obniżonym lub wzmożonym napięciem mięśniowym w obrębie twarzy.
Terapia neurologopedyczna ukierunkowana jest na sferę najbliższego rozwoju dziecka, wykorzystując potencjał i możliwości każdego pacjenta.