Alternatywne i wspomagające metody komunikacji – Terapia AAC stosowane są w terapii osób mających trudności w porozumiewaniu się. Jest to jedna z metod, która daje możliwość osobom niemówiącym lub mającym duże trudności w komunikacji na wyrażanie swoich potrzeb za pomocą symboli lub gestów.
Terapię AAC stosujemy u dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, zespołami genetycznymi, np.: z zespołem Downa, zespołem Angelmana, afazją, mózgowym porażeniem dziecięcym. Dzięki terapii AAC, poprzez np. zastosowanie gestów Makaton możemy wspomóc rozumienie, podpierając polecenie odpowiednim gestem.
Alternatywne i wspomagające metody komunikacji nie hamują rozwoju mowy czynnej. Jest pomocą
w komunikowaniu się i przyspiesza jej rozwój.
W gabinecie stosujemy gesty i symbole Makaton, symbole PCS oraz Mówik.
Gesty Makaton są bardzo proste w motorycznym wykonaniu. To czytelne ruchy rąk, które oznaczają jakąś czynność lub przedmiot. Stosowanie gestów wspomaga rozumienie mowy. Niekiedy gesty są jedyną formą komunikacji dzieci niepełnosprawnych z otoczeniem.
Symbole Makaton to uporządkowany, czaro-biały system znaków graficznych z określonymi regułami tworzenia oraz używania. Symbole Makaton wykorzystują logiczne zasady klasyfikowania, tworzenia oraz odczytywania nowych symboli.
Symbole PCS – Picture Communication Symbols to najbardziej popularne i najczęściej stosowane symbole w komunikacji wspomagającej i alternatywnej. To zbiór prostych, kolorowych rysunków, które oznaczają słowa i czynności niezbędne do codziennego porozumiewania się.
Mówik to polskie oprogramowanie do komunikacji wspomagającej do zainstalowania na telefonie lub tablecie. Posiada zasób symboli w języku polskim.
Należy pamiętać, że dobór odpowiedniego narzędzia do komunikacji jest niezwykle trudny, podparty wielogodzinnymi obserwacjami, rozmową z rodzicem i możliwościami komunikacyjnymi i motorycznymi dziecka.